اصول ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی

//اصول ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی

اصول ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی

آیا می دانید روند ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی به چه صورت است؟ در این مقاله قصد داریم صفر تا صد مراحل ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی را توضیح دهیم. زبان توضیح ما ساده است و در حد امکان از کلمات پیچیده استفاده نکرده ایم.

مراحل کلی ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی

به طور کلی ترخیص کالا در واقع به معنی آزادسازی کالا برای واردکننده و یا صادر کننده است در واقع کالا در وضعیت مجاز قرار گرفته و جنبه قانونی پیدا می کند. در فرآیند ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی نیاز است که یک سری مراحل به طور دقیق رعایت شود.
در نظر داشته باشید که به طور کلی مراحل ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی از این قرار است که در ابتدا اسناد تکمیل می شود، سپس اطلاعات از طریق سیستم EPL وارد می شود، اظهارنامه تکمیل می شود و کوتاژ و همینطور مسیر مشخص تعیین می شود. می دانیم که در روند ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی سه رنگ وجود دارد، رنگ سبز مربوط به صندوق بود و مسیر های زرد و قرمز به ترتیب برای بررسی اسناد توسط کارشناس و همینطور اخذ مجوزها بوده و مسیر قرمز در زمینه ارزیابی و همینطور اخذ مجوزهای لازم است و اسناد می بایست توسط کارشناس بررسی شود.
سپس نوبت به ارزیابی کالا است، و باید مجوزهای لازم اخذ شود. پس از آن کارشناسی سرویس وارد عمل شده و همینطور نیاز به بررسی شرایط انبارداری و همینطور درب خروج کالا می باشد.

روند اظهار و همینطور ثبت آن

در نظر داشته باشید که وجود سیستم های الکترونیکی سبب شده است که دیگر نیازی به حضور فرد نبوده و می تواند اسناد را از طریق سیستم های کامپیوتری ارائه دهند. حال 4 مرحله مهم در زمینه اظهار و ترخیص را بررسی می کنم.
ثبت اظهار اولین مرحله ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی می باشد که بخش بسیار مهمی است. در ابتدا می بایست اظهارنامه واردات به طور دقیق تکمیل شده و در سیستم گمرک ثبت شود. این کار به صورت آنلاین صورت می گیرد و نیاز است که نوع کالا، کمیت، علامت تجاری و همینطور ارزش و وزن کالا مشخص شود. از طریق نیز مشخصات فنی محصولات نیز باید به طور دقیق طبق زمان ورود اعلام شود. زمانی که محموله به بندر رسید فرد ترخیص کار می بایست اظهارنامه را به سیستم الکترونیکی گمرک ارسال نماید و در این زمان کوتاژ یا همان شماره مشخص اختصاص داده می شود.
در مرحله دوم نیاز است که اظهارنامه مورد تایید قرار بگیرد و به طور کلی در این بخش اسناد و اعلامیه توسط فرد واردکننده چک می شود. در این زمان سیستم الکترونیکی گمرک باید در خصوص اطلاعات داده شده اعتبار سنجی انجام دهد و البته در زمانی خیلی کم شماره اظهار به شما اعلام می شود.
مرحله سوم مربوط به بخش پرداخت عوارض است و در این بخش باید برای مالیات تعیین شده پرداخت صورت پذیرد.
در مرحله چهارم سایر اسناد ارائه داده می شود. برای محصولاتی مانند مواد غذایی نیاز به گواهی بهداشت است و برای محصولات بهداشتی و آرایشی و همینطور دارویی نیز باید مجوزهای لازم در نظر گرفته شود. از دیگر اسنادی که نیاز است که فاکتور خرید و همینطور ارائه پکینگ لیست است.

ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی

ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی

اسناد و مجوزهای لازم ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی

اسناد خرید یکی از اسناد بسیار مهمی است که باید برای ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی قید شود. از طرفی نیاز است که اسناد حمل نیز به طور دقیق اعمال شود. از طرف دیگر از دیگر اسناد مهم ترخیصیه است و البته نیاز به قبض انبار است.
مجوزهای لازم برای ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی شامل اسناد بانکی است که به طور کلی باید مشخص شود ه کالا از طریق نظام بانکی وارد شده است.
گواهی مبدأ بخش مهمی از ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی محسوب می شود و البته صورت عدل بندی برای کالاهای که در وضعیت یکنواخت قرار ندارد ایجاد می شود.

ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی

ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی

صدور پروانه ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی

بخش بعدی در قوانین ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی شامل پروانه ترخیص بوده که در واقع وجه قانونی دارد. یک کد شناسایی و همینطور شماره در این مرحله اعلام می شود که باید بر روی محصولات و همینطور کالاها قید شود.
سپس نوبت به پیگیری اسناد در دفتر تعرفه می رسد و باید اختلافات تعرفه ای و ارزش هر یک به طور دقیق مشخص شود. البته تفاوت ارزش نیز باید اعمال شود. همینطور باید تعرفه در دفتر تعرفه گمرک ایران به صورت کتبی تعیین شود. ارزش صادراتی کالا نیز باید ثبت شود.
در نظر داشته باشید که پیگیری و اخذ مجوزهای وارداتی و صادراتی بسیار مهم بوده و اختلاف در واردات کالا بحثی است که باید ترخیص کار به آن تسلط داشته باشد.

هزینه ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی

بخش مهمی که در زمینه ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی باید به آن پرداخت هزینه های موجود است گه گاهاً عدم اطلاع در این زمینه مشکل ساز خواهد بود. در نظر داشته باشید که به طور کلی هزینه های ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی شامل هزینه انبارداری، باربری، تخلیه و همینطور تعرفه آزمایشگاه است. از طرفی هزینه ای نیز برای بدرقه کالا در نظر گرفته شده است و برای کارشناسی کالا نیز هزینه های جداگانه در نظر گرفته می شود. هزینه های گمرکی به صورت مجزا از حقوق ورودی اخذ می شود. حقوق ورود کالا به همراه 5 درصد ارزش گمرکی با سود بازرگانی است.
یک ترخیص کار حرفه ای می بایست در زمینه های گمرکی و همینطور بازرگانی بسیار مسلط باشد. باید بتواند در تنظیم اسناد و مدارک بازرگانی و بانکی به طور دقیق عمل نماید و همینطور بتواند مدارک بازرگانی لازم را به طور دقیق تنظیم کند. در نظر داشته باشید که کالاهای تجاری باید به طور دقیق ثبت شود و در صورتی که ترخیص کار از قوانین مهم در این زمینه مطلع نباشد دچار مشکل می شود و زمان و هزینه زیادی در بر خواهد داشت و به طور کلی بین گمرک و صاحبان کالا اختلافات گسترده ای ایجاد می شود.

ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی

ترخیص کالا در گمرکات جنوب و دبی

توسط | 2018-12-12T04:57:42+00:00 دسامبر 12th, 2018|ترخیص کالا|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

جهت دریافت اخرین اخبار و کالاهای تجاری ایمل خود را ثبت کنید
از بهترین پیشنهادات و کسب و کار تجاری با خبر شوید
اطلاعات شما محفوظ خواهد بود.